03.05.2015

Alegoria Konstytucji 3 maja

Daniel Chodowiecki Alegoria Konstytucji 3 maja


Na tle obelisku w kształcie piramidy stoi postać w koronie uwieńczonej krzyżem i w królewskim płaszczu, z głową zwróconą w swoją prawą stronę. Po prawej stronie postaci, na tarczy widnieje odwrócona Pogoń, rycerz z mieczem na koniu, herb Litwy, po lewej stronie na tarczy godło Polski, orzeł w koronie z berłem i mieczem, nieodwrócony bynajmniej.
Postać trzyma w wyciągniętej ręce buławę hetmańską, którą zdaje się przygarniać do siebie trzech przedstawicieli stanu chłopskiego odwróconych tyłem do widza. Kolejno od lewej:
- pierwszy mężczyzna ma na plecach trzy puste dzbany, czwarty trzyma w ręce,
- drugi mężczyzna trzyma w ręku dwuzębne widły, takie jakich używa się do zbierania ... siana (symbol złudnych materialnych wartości),
- trzeci mężczyzna w jednej ręce trzyma dzban, w drugiej cep - przyrząd do młócenia i walki. Mężczyźni stoją pod odwróconą Pogonią.

Drugą ręką królewska postać zdaje się przygarniać dwie kobiety:
- obok mężczyzn stoi odwrócona do nich tyłem, do widza bokiem alegoria nauki i sztuki: pod pachą trzyma książkę (symbol mądrości), kaduceusz (symbol pokoju, handlu, zgody), węgielnicę (symbol budowania)  oraz malarską paletę i pędzle (symbol sztuki).
- druga kobieta spogląda na pierwszą, w lewej ręce trzyma oszczep, w prawej swoją miniaturę.

U stóp grona ludzi leży porzucane koromysło, narzędzie do noszenia wody. Wygląda na uszkodzone, pęknięte pośrodku. Nawet jeśli mężczyźni nabiorą wody w swoje dzbany nie będą mogli posłużyć się nim, by ułatwić sobie niesienie.

To jedna z najdziwniejszych, najbardziej intrygujących i najbardziej przewrotnych alegorii, jakie zdarzyło mi się widzieć i wcale nie jestem przekonana, że afirmuje Konstytucję 3 maja.

Podpis pod obrazkiem po niemiecku i francusku: Nowa polska konstytucja.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz